חיפוש
חדשות
אמנם הגענו בסירות שונות אך כעת אנחנו יחד באותה הסירה.
(30/09/2013)


 נושא חדשות
(30/09/2013)


 
לקריאה מעמיקה של המאמרים והמידע יש להקליק על הקישורים הבאים:
_____________________________________________________

הקמה של קבוצות תמיכה

החיים לדאבוננו מזמנים כל מיני תרחישים ואירועים כואבים שכלל לא ציפינו להם ואי לכך גם לא נערכנו אליה כראוי. ניתן להביא לא מעט דוגמאות לתרחישים מעין אלו בין אם מדובר במחלה סופנית קשה או בנכות שעתידה ללוות אדם קרוב אלינו למשך כל חייו. לא אחת מצבים אלו יוצרים בקרב אנשים תחושה של ייאוש כבד שההתמודדות עמם נראית בגדר משימה בלתי אפשרית הן ברמה הרגשית והן ברמה הפיזית והכלכלית. קבוצות תמיכה הוקמו בדיוק מתוך רצון לסייע לאנשים שנקלעו למצבים אלו.

עזרה עצמית
על מנת להקל על ההתמודדות ולתרום לקידום אינטרסים משותפים אנשים רבים נוטים להתארגן יחדיו בקבוצות כדי להתמודד עם בעיה משותפת או מצוקה שלעתים היא איננה הפיכה. קבוצות לעזרה עצמית מתגבשות על בסיס תחושה משותפת שנגרמה מסיבות בלתי ידועות שלעתים נהוג לכנותן תחת המונח גורל. קבוצות אלו פתוחות לקהל הרחב כאשר כל שותפיהן באו להעניק תמיכה האחד לשני, לשתף מידע רלוונטית התנסויות וחוויות שונות שעברו לאחר ההתנסות האישית.

מהן קבוצות תמיכה?
קבוצת תמיכה היא סוג של מסגרת קבועה במסגרתה אנשים שנקלעו למצב דומה נפגשים יחדיו על מנת לחלוק את תחושותיהם השונות לצד הבעיות הנלוות למצב הנידון שלהם. המטרה העיקרית של קבוצות תמיכה באופן כללי היא להעלות אי אלו תכנים להקלה בהתמודדות עם המצוקה. השותפים בקבוצה כאמור מעניקים תמכה האחד לחברו דרך התחלקות המידע, בידע ובחוויות שעברו. הדבר החשוב ביותר בקבוצות אלו כרוך בהבנה שהופכת להיות מנת חלקם של כל החברים בהן שהם למעשה לא לבד.

כיצד מתארגנות קבוצות תמיכה?
אמצעים אלו לא אחת מחזקים את החברים בקבוצה ומביאים לכדי שיפור ביכולת ההתמודדות ואף מקלים כתוצאה מכך על המצוקה הנפשית עימה הם נאלצים להתמודד מדי יום ביומו. חלק מקבוצות התמיכה פועלות על בסיס יוזמה של בעל מקצוע ובהנחייתו. זאת נעשה למשך תקופה מסוימת ומוגדרת מראש. כמו כן ישנן קבוצות תמיכה שפועלות על בסיס יוזמות אישיות של החברים בקבוצה. כך קורה שהחברים יכולים להמשיך להיפגש גם לאחר שתמה התקופה המוגדרת של הפגישות.

_____________________________________________________

קבוצות תמיכה לגמילה מהתמכרות
מי אשר נמצא בתהליך גמילה מסוג כזה או אחר של התמכרות לא אחת חווה מעידות וקשיים. גמילה כידוע היא לא תהליך פשוט כלל ומלווה לרוב באתגרים משמעותיים עד שמגיעים לגמילה מלאה. מטרתה העיקרית של קבוצת תמיכה לנגמלים נעוצה בסיוע לאותם אנשים להתמודד עם התהליך המורכב שעליהם לעבור. כדי להיגמל ועל מנת להקל ולהתגבר על הקושי הגופני שכרוך בהליך הגמילה, רוב הנגמלים נוטים להיעזר באי אלו שיטות טיפול כמו למשל שימוש בעזרים פיזיים, תרופות או תכשירי ניקוטין וכדומה.

מהן קבוצות תמיכה לנגמלים ומה מטרתן?
לא מעט נגמלים פונים לטיפול פסיכולוגי התנהגותי בנוסף לטיפול הרפואי על מנת להתגבר על אותם הקשיים הנפשיים הכרוכים בהרגלי ההתמכרות השונים. אחד מסוגי הטיפול הרגשיים לצרכי גמילה הוא בהשתתפות בקבוצות תמיכה לנגמלים. בקבוצות אלו ישנם כמה אנשים שמצויים בהליכי גמילה, וברוב המקרים מדובר באותו סוג התמכרות. קבוצות אלו נערכות פעם בשבוע למשך פרק זמן מסוים שנקבע מבעוד מועד. מנחי קבוצות שצברו ניסיון בתחום הגמילה מהתמכרויות שונות הם אלו שמעבירים את המפגשים של הקבוצה.

מדוע אנשים בוחרים להשתתף בקבוצות תמיכה לנגמלים?
לעתים מנחי המפגשים במסגרת קבוצת תמיכה לנגמלים הם אנשים שהיו מכורים בעבר ועברו תהליך גמילה עד שאכן הצליחו להיגמל לגמרי מההתמכרות שהייתה מנת חלקם בעבר. מי שבוחר לקחת חלק בקבוצת תמיכה לנגמלים עושה זאת בדרך כלל מתוך ידיעה שהוא יוכל לקבל מענה הולם עבור אחד מהצרכים הבסיסיים ביותר של לא להיות לבד בתהליך כה מורכב וממושך. הידיעה כי ישנם עוד אנשים שעוברים בדיוק את אותם הקשיים במסגרת הליך הגמילה מהתמכרות דומה יכולה לנחם ולסייע בהתמודדות הקשה.

כיצד עוברים המפגשים ובמה תורמים למשתתפים?
במסגרת המפגשים של הקבוצה, חולקים המשתתפים ביניהם חוויות משותפות ומתארים את מצבם לרבות ההליך שהם עוברים. ההרגשה המתקבלת היא חיזוק משמעותי וצבירת כוחות מחודשים להתמודדות עם המצב המורכב של הגמילה. לעתים ישנם אנשים בקבוצות תמיכה שאינם מכורים אך היו מכורים בעבר למשך פרק זמן ארוך. הנגמלים החדשים בצורה הזו מקבלים מוטיבציה רבה ואנרגיה חדשה להמשיך בגמילה.